Identifikacija na osnovu tragova usana zuba i noktiju 

Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: IUNP

UVOD
U toku realizacije kriminalističke obrade, organi unutrašnjih poslova primenom naučnih i praktičnih metoda kriminalistike radi obezbe|enja dokaza pronalaze materijalne tragove koji su u vezi sa krivičnim delom i učiniocem. Materijalni tragovi se mogu prona}i u na samom licu mesta, na učiniocu, žrtvi ili predmetu, sredstvu izvršenja, bližoj ili daljoj okolini, zavisi od vrste krivičnog dela, načina, sredstava, mesta i vremena izvršenja kao i od ponašanja i delovanja učinioca pre krivičnog dela, za vreme i nakon njegovog izvršenja. Praksa potvr|uje da bez obzira na to što učinioci vode računa da neo stave tragove ili da ih uklone, mala je verovatno}a da u potpunosti to uspešno urade, pa se na licu mesta mogu prona}i raznovrsni materijalni tragovi i upravo primenom kriminalističko-fizičkih i hemijskih metoda, pomo}u kojih se razjašnjavaju i dokazuju mnoga krivična dela. Materijalne tragove, zajedničkim radom pronalaze kriminalistički tehničar, odgovaraju}i veštak i operativni radnik a primenom odgovaraju}ih metoda fizičke i hemijske kriminalistike procenjuju njihov operativni značaj.
Materijalni dokazi mogu biti: predmeti i tragovi.
’’U kriminalističkom smislu tragovi su vidljive ili nevidljive promene koje je fizičkom radnjom proizveo čovek, životinja ili kakva stvar prilikom vršenja, ili u vezi sa vršenjem krivičnog dela.’’
Tragovi u kriminalističkom smislu su uvek u vezi sa ljudskom radnjom, odnosno propuštanjem radnje u koliko je postojala obaveza za njeno preduzimanje, bez obzira na to da li potiču od čoveka, životinje, predmeta, mašine i dr.
Ove promene mogu biti vidljive ili nevidljive, a mogu se na}i na mestu krivičnog dela, na učiniocu ili žrtvi (tragovi krvi, stopala, sperme, prašine, vlasi kose, barutnih gasova, tragovi blata, tragovi borbe) i na predmetima koji su u vezi sa krivičnim delom (tragovi papilarnih linija, boje, alata). U krivičnom postupku tragovi predstavljaju materijalne dokaze kojima se uputpunjuje subjektivna slika datih iskaza i objektivizira njihova vrednost. Postoje razne vrste tragova od kojih je najrasprosranjenija podela na tragove ljudskog, životinjskog, i biološkog porekla, tragovi predmeta, tragove dejstva sile i mikrotragove. Tragovi usana, zuba, noktiju prema ovoj klasifikaciji spadaju u tragove ljudskog porekla. Tragovi ljudskog porekla u kriminalističko-tehničkoj obradi imaju poseban značaj, jer neki od njih direktno upu}uju na identitet učinioca (npr. tragovi papilarnih linija) a drugi to čine samo idirektno (npr. utvr|ivanje iz čijeg je oružija pucano ne potvr|uje identifikaciju osobe koja je pucala).
Radi lakšeg pra}enja ove problematike tragovi ljudskog porekla podeljeni su na više pod grupa:
Tragovi papilarnih linija
Tragovi ruku
Tragovi stopala
Tragovi krvi
Tragovi ljudskih izlučevina
Tragovi zuba
Tragovi usana
Tragovi noktiju

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!